Novorodenecký vek-1. mesiac

family, newborn, baby-2610205.jpg

Milí priatelia a priaznivci stránky @terapiepredeti. Prinášam Vám sériu článkov o psychomotorickom vývoji. Sú zamerané na jednotlivé mílniky vo vývoji bábätiek do jedného roka života. Čo môžete v jednotlivých etapách očakávať a ako vhodne bábätko podporovať a stimulovať.

1. Mesiac života dieťaťa nazývame aj novorodeneckým obdobím. Trvá od narodenia do 28. dňa života. 

Ako to celé začína? 

Gratulujeme, stali ste sa rodičmi.  Vaše dieťatko, na ktoré ste sa 9 mesiacov tešíli,  je tu. Čakajú Vás prvé dni v pôrodnici. Eufóriu z narodenia potomka vystriedajú rôzne emócie,  od radosti počnúc, po strach, pochynosti, či budem dobrým rodičom, až po pocit zodpovednosti. V pôrodnici s drobcom absolvujete prvé spoločne strávené chvíle.  Navzájom sa zoznámite, naučíte sa, ako sa o bábätko  postarať, ako ho nakŕmiť, prebaliť, okúpať, manipulovať s ním, absolvujete povinné vyšetrenia a hor sa s Vašim novým členom rodiny domov.

Čo Vás čaká?

Bábätko Vás spočiatku úplne zamestná. Celý deň sa bude točiť okolo zabezpečovania jeho potrieb. Papanie, prebalovanie,  kúpanie, prezliekanie, prechádzky. Radosť a zároveň veľká únava. Po prepustení z pôrodnice Vás zároveň čaká absolvovanie prvej návštevy u obvodného pediatra. Ten sa s bábätko potrebuje zoznámiť.  Zisťuje údaje o jeho popôrodnom období, o dojčení, novorodeneckej žltačke, hojení pupočného pahýľu, skontroluje jeho miery ( hmotnosť, dĺžku) a naplánuje ďalšie potrebné vyšetrenia a termíny preventívnych prehliadok.

Čo bábätko dokáže?

Novorodenec takmer celý deň prespí. Budí sa len na hlad alebo na plnú plienku. V štádiu bdelosti má tzv. flekčné držanie tela, t.j. horné aj dolné končatiny má ohnuté v lakťových/ kolenných kĺboch a pritahnuté k telu. Ručičky väčšinou drží zaťaté v päsť, ale nemal by ich držať kŕčovito. V štádiu bdelosti vie v polohe na chrbátiku otáčať hlavičkou sprava doľava. V polohe na brušku má nožičky a ručičky pritiahnuté k telu, ako mal počas vnútromaternicového vývoja (tzv. embryonálna poloha). Novorodenec disponuje reflexami, ako sú sací, hľadací, úľakový a úchopový reflex, ktoré mu pomáhajú prežiť prvé dni a týždne života. 

Zmysly bábätka.

Najrozvinutejší zo zmyslov je čuch. Dieťa rozpozná vôňu svojej mamy a inštinktívne sa odvracia od nepríjemných zápachov. Týždňový novorodenec vie napr. rozlíšiť vlastné materské mlieko od cudzieho. To samozrejme súvisú nielen s jeho vyvinutým čuchom, ale aj s chuťou. Bábätko má po narodení  vrodenú preferenciu na sladké chute, čo mu plne poskytuje práve materské mlieko.  Postupne ako rastie, dokáže vnímať jemné rozdiely v príchuti materského mlieka podľa jedálneho lístka svojej mamy a jeho preferencie a chute sa prispôsobujú a menia. 

Zrak. Novorodenec je veľmi citlivý na svetlo. Je to pochopiteľné, veď 9. mesiacov sa vyvýjal v úplnej tme. Ostré svetlo je pre jeho zrak veľmi nepríjemné. Túto skutočnosť je  potrebné akceptovať, nefotiť ho s bleskom a nevystavavať ho priamemu svetlu, atď. Najlepšie vidí vo vzdialenosti cca 20-30 cm a jeho videnie je spočiatku neostré,  čierno- biele. Počas nasledujúcich dní a týždňov sa jeho zrak bude zdokonaľovať. Na stimuláciu rozvoja zraku je dôležité,   aby dostávalo adekvátne podnety z okolitého prostredia. Spočiatku je úplne postačujúca tvár vlastnej mamy, ktorá sa mu počas dojčenia láskavo prihovára. Neskôr je dobré umožniť mu pohľad na rôzne objekty kontrastných farieb a tvarov.  V dôsledku slabo rozvinutej koordinácie pohybov a okohybných svalov nedokáže pri sledovaní predmetov fixovať pohľad.

Sluch sa vyvíja už v maternici, ale jeho vývoj pokračuje aj po narodení.  Dieťa spočiatku vníma hlas svojej mamy a tóny, ktoré sú mu známe z obdobia vnútromaternicového vývoja, napr. hudbu, ktorú rodičia počúvali.  Prvé 2 týždne, kým sa z vnútorného zvukovodu vstrebú zvyšky plodovej vody a mázku , sa k nemu zvuky dostávajú skôr  v stíšenej, tlmenej podobe. Príjemné sú pre neho tóny, hlasy a zvuky, ktoré sú monotónne, upokojujúce, napríklad šumenie, zvuk zapnutého fénu, tečúcej vody. Naopak nepríjemné sú pre neho hlasné, ostré zvuky a krik. Keďže po narodení ešte nevie koordinovať zrakové a sluchové vnemy,  za prihádzajúcim zvukom sa spočiatku neotáča. 

Pomocou hmatu dieťa skúma okolitý svet. Hmatové receptory má rozmiestnené po celom tele, najviac ich je v okolí úst, na ploskách nôh a na dlaniach. Bábätko miluje dotyky. Najspokojnejšie je v náručí svojej mamy, ktorá mu poskytuje pocit bezpečia a ochrany.  Deti , ktorým rodičia poskytujú dostatok dotykov, či už vo forme hladkania, maznania, či masáží,  sú šťastnejšie, menej plačú a sú menej choré. Časté dotyky zároveň stimulujú zdravý psychomotorický vývoj dieťatka a upevňujú vzájomnú väzbu medzi matkou a dieťaťom. 

Spánok.

Novorodenec takmer celý deň prespí. Spánok sa strieda s krátkymi úsekmi bdenia, ktoré sú potrebné na zabezpečenie základných biologických potrieb bábätka- dojčenie, prebaľovanie, kúpanie.  Takmer 50% spánku tvorí fáza tzv. REM spánku ( z  angličtiny- rapid eye movement).  V tejto fáze má mozog vysokú aktivitu, pri ktorej sú stimulované nervové dráhy spojené s učením, spánok je veľmi plytký a dieťa sa dá ľahko zobudiť. Je spojená so snívaním a rýchlym pohybom očí.

Komunikácia plačom.

Komunikačným nástrojom novorodencov je plač, inak komunikovať nevedia. Už od prvého dňa tým dávajú najavo všetky svoje potreby a emócie. Plačú, keď chcú jesť, prebaliť, keď ich niečo bolí, sú unavené alebo keď sú v nepohodlí. Pre rodičov to býva spočiatku pomerne stresujúce a často sa zaoberajú otázkou: prečo toľko plače? Zároveň je to pre nich veľká výzva, naučiť sa poorozumieť reči svojich detí , bádať a zisťovať, čo im chce dieťa povedať. Našťastie má každý rodič k tomu potrebnú výbavu, tzv. rodičovský inštikt, ktorý ich navedie na to čo je v danej chvíli správne. Len je potrebné  naučiť sa ho naslúchať a dôverovať mu.

Jedálniček.

Najprirodzenejšou a najvhodnejšou potravou pre Vaše bábätko je materské mlieko. Dojčenie má pre dieťa hneď niekoľko výhod:

  • je vždy k dispozícii 
  • má primeranú teplotu, netreba ho ohrievať
  • má príjemnú, sladkú chuť, je bohaté na všetky potrené živiny
  • obsahje látky, ktoré ho chránia pred infekciami ( laktoferín, lyzozým, imunoglobulíny, a i.)
  • znižuje riziko potravinových alergií, nadváhy, zubného kazu a niektorých civilizačných ochorení
  • má vplyv na jeho psychický vývoj a inteligenciu 

V prípade, že mamička z určitých dôvodov nemôže svoje dieťa dojčiť, existuje na trhu množstvo alternatívnych umelých mliečnych fomul, ktoré z hľadiska výživového sú alternatívou k ženskému mlieko. Materské mlieko však žiadna z nich nevie úplne nahradiť.

Stimulácia bábätka.

V prvých mesiacoch po narodení vývoj bábätka napreduje pomerne rýchlo a je zásvislý od dostatku potrebným podnetov. V tomto období si úplne vystači so svojom mamou a oteckom. 

U nich nájde všetko to, čo potrebuje- lásku, prihovárenie, spievanie, hladkanie, maznanie, nosenie v náručí.

Novorodenecké obdobie je etapou aptácie a vzájomného privykania si na nového člena rodiny. Je to najvhodnejší čas na vzájomné spoznávanie a vytvorenie denného režimu a rituálov, ktoré pomôžu Vám aj Vašemu bábätku. Nastolením pravidelného režimu dňa dieťa postpune pochopí, kedy je čas na jedenie, kúpanie, či prechádzu a to v ňom upevní pocit istoty a bezpečia. A Vy  rodičia si budete vedieťa vyčleniť čas pre seba, na Váš oddych a regeneráciu.

Pridajte Komentár

Nákupný košík