Sú esenciálne oleje bezpečné pre bábätká a deti?

Sú esenciálne oleje bezpečné pre bábätká a deti?

Článok vznikol v rámci spolupráce s portálom  Promama a nájdete ho tiež TU.

Esenciálne oleje sa za ostatné roky tešia veľkej obľube a popularite. Sú bežne dostupné v  bioobchodoch, e-shopoch a predajniach alternatívnej medicíny. Mnohí rodičia ich aplikujú či už sebe, alebo svojim deťom pri rôznych zdravotných ťažkostiach fyzického aj psychického charakteru.

Esenciálne oleje sa často používajú na kašeľ, horúčku, bolesti brucha, problémy so spánkom,  úzkosti, poruchy správania a učenia. Aj keď ich používanie môže mať pre bábätká a deti priaznivé účinky, je veľmi dôležité poznať zásady ich bezpečného a správneho používania.

Čo sú esenciálne oleje?

Esenciálne oleje sú koncentrované extrakty z kvetov, listov, semien, koreňov a plodov rastlín. Sú to prchavé kvapaliny príjemnej vône, preto sa niekedy označujú aj názvom éterické oleje.

Z rastlín sú extrahované buď procesom nazývaným parná destilácia alebo lisovaním za studena.  Mnohé firmy predávajú rôzne vonné oleje, ktoré sú chybne označované a zamieňané za esenciálne oleje.

Oproti esenciálnym olejom sú podstatne lacnejšie, neobsahujú stopercentne čisté rastlinné výťažky, sú obohatené o chemikálie a umelé aditíva, ktoré zvýrazňujú ich vôňu. Preto je pri kúpe esenciálnych olejov dôležité sledovať ich terapeutickú hodnotu a čistotu.

Produkcia čistých esenciálnych olejov je pomerne nákladný proces, čo sa odráža samozrejme aj  na ich cene. Na trhu je dostupné pomerne veľké množstvo značiek ponúkajúcich oleje terapeutickej kvality, niektoré z nich majú dokonca špeciálne vyvinutý rad produktov pre deti, tzv. „kids safe“.

Kvalitný esenciálny olej by mal byť predávaný v tmavom flakóne a riadne označený štítkom s  nasledovnými údajmi: 1. názov, 2. latinský názov, 3. časť rastliny, z ktorej pochádza (napr. kvet, listy, koreň), 4. krajina pôvodu, 5. proces výroby (napr. lisovanie alebo destilácia).

Ako sa používajú a účinkujú esenciálne oleje?

Najčastejším a najrozšírenejším spôsobom používania esenciálnych olejov je tzv. difúzovanie (rozptyľovanie do vzduchu). Pri tomto spôsobe aplikácie sa pridá pár kvapiek éterického oleja do difuzéra s vodou a vo forme studenej pary sa častice oleja uvoľňujú do ovzdušia.

Tieto molekuly aktivujú čuchový, dýchací, zažívací a ostatné systémy, uvoľňujú látky, tzv. neurotransmitery, ako napr. endorfíny, ktoré vyvolávajú pocit pohody a majú zároveň analgetické účinky (tlmiace bolesť).

Pri vdychovaní vône sa účinné zložky obsiahnuté v olejoch dostávajú do nosa a cez čuchový nerv ovplyvňujú limbický systém (centrum emócií). Limbický systém zároveň vysiela signál do mozgovej kôry a  podkôrových štruktúr – hypotalamu a hypofýzy, a tým ovplyvňuje aj hormonálny a nervový systém.

Pri sledovaní účinkov esenciálnych olejov počas difúzovania boli zaznamenané takmer okamžité zmeny parametrov krvného tlaku, srdcového pulzu, svalového napätia a krvného prietoku.

Druhým najčastejším a obľúbeným spôsobom je aplikácia na kožu formou masáže. Keďže esenciálne oleje sú veľmi koncentrované, je potrebné ich pri aplikácii na kožu riediť niektorým zo základných olejov, napr. mandľovým, kokosovým, olivovým.

Molekuly sa vstrebávajú cez kožu, dostávajú sa do krvného riečiska a odtiaľ k jednotlivým tkanivám a orgánom. Esenciálnym olejom sú pripisované rôznorodé účinky – antibakteriálne, protizápalové, tlmiace bolesť, uvoľňujúce svalové napätie, zlepšujúce náladu a lepšie zaspávanie, a i. Aj keď sa vedú diskusie, či samy o sebe majú schopnosť vyliečiť ochorenia, ich najlepším benefitom pravdepodobne je, keď sa používajú ako doplnok k základnej liečbe.

Špecifiká používania esenciálnych olejov u detí

Súčasný olejový boom sa dostal do takmer každej domácnosti. Mamičky ich rady využívajú pri starostlivosti o svoju rodinu nielen preto, že pekne voňajú, ale majú nepopierateľne aj mnohé zdraviu prospešné účinky.

Hoci prebehlo niekoľko klinických štúdií, ktoré potvrdili ich zdravotné benefity, doposiaľ je málo poznatkov o tom, aké účinky majú na mladý, vyvíjajúci sa organizmus. Preto je hlavne u detí dôležité používať ich uvážlivo a dávkovanie prispôsobiť veku, hmotnosti a zrelosti dieťaťa.

V porovnaní s dospelými sú deti oveľa náchylnejšie na výskyt nežiaducich reakcií. Ich mozog, pečeň, obličky aj ostatné orgány sú citlivejšie na možnú toxicitu vplyvom esenciálnych olejov.

Nadužívanie alebo nesprávne používanie môže viesť k závažným komplikáciám. Určite by ich používanie nemalo byť zamieňané za lekársku starostlivosť.
        
V otázke od akého veku je možné začať s aplikáciou esenciálnych olejov u bábätiek sú zdroje nejednotné. Niektoré udávajú ako dolnú hranicu vek tri mesiace, iné šesť mesiacov. V zásade je to na individuálnom zvážení rodičov. Pred prvým použitím je vhodné poradiť sa s detským lekárom.

Vo všeobecnosti platí, že rozptyľovanie esenciálnych olejov do vzduchu je bezpečnejšie ako aplikácia na kožu. Nie všetky esenciálne oleje sú vhodné pre použitie u bábätiek a detí. Pri difúzovaní je ideálne začať najskôr s jedným olejom (najvhodnejšie je u bábätiek začať levanduľou alebo rímskym harmančekom), maximálny čas difúzovania by nemal presiahnuť pätnásť až tridsať minút za predpokladu monitorovania stavu dieťaťa.

Pri aplikácii na kožu je potrebné oleje riediť mandľovým alebo iným základným olejom (kokosovým, olivovým, jojobovým), resp. detským telovým mliekom.
    
Riedenie esenciálnych olejov podľa veku dieťaťa:

 • 3 mesiace až 24 mesiacov: 0.25 až 0.5 %
 • 2 až 6 rokov: 1 až 2 %
 • 6 až 15 rokov: 1,5 až 3 %
 • nad 15 rokov: 2,5 až 5 %

Riziká pri používaní esenciálnych olejov u detí

Otravy, poleptanie, popálenia

Najväčším nebezpečenstvom je, keď dieťa nájde otvorenú fľaštičku s esenciálnym olejom a obsah omylom vypije, vyleje na kožu alebo mu vyšplechne do oka. V týchto prípadoch môže veľmi ľahko dôjsť k poleptaniu sliznice, popáleniu kože alebo poškodeniu zraku. 
Preto je pri manipulácii s nimi dôležitá rovnaká opatrnosť ako u väčšiny liekov, čistiacich prostriedkov a iných chemikálií. V domácnosti sa majú skladovať uzavreté a mimo dosahu detí. Zvláštnu pozornosť treba venovať veľmi silným olejom ako je oregano, gáfor, škorica, zimozeleň, ktoré vôbec nie sú vhodné pre použitie u detí.

Fototoxicita

Niektoré oleje môžu po vystavení ultrafialovému žiareniu spôsobiť závažné kožné reakcie (podráždenie, začervenanie kože, až tvorbu pľuzgierov), hovoríme tomu, že sú fototoxické. Patria k nim takmer všetky citrusové oleje ako grapefruit, citrón, limetka, mandarínka, pomaranč. Po ich kožnej aplikácii je potrebné vyhýbať sa slnečnému žiareniu.

Alergické reakcie

Esenciálne oleje, podobne ako väčšina liekov, môžu byť spúšťačom alergických reakcií, či už kožných, alebo dýchacích. U citlivých a náchylných detí môžu dokonca vyprovokovať kašeľ až astmatický záchvat.

Epileptické záchvaty

Niektoré oleje môžu u veľmi malých detí vyprovokovať epileptické záchvaty, napr. mätový olej.

Liekové interakcie

Pri užívaní niektorých liekov môžu esenciálne oleje vyvolať skríženú reakciu a ovplyvniť ich účinok.

Zásady bezpečného používania esenciálnych olejov u detí

 • Difúzovanie esenciálnych olejov je bezpečnejšie ako aplikácia na kožu. Pri aplikácii na kožu nepoužívajte neriedené esenciálne oleje. Na riedenie používajte nosný olej alebo detské telové mlieko.
 • Nepoužívajte neriedené oleje do kúpeľa. Keďže olej sa vo vode nerozpustí, môže spôsobiť podráždenie kože.
 • Nikdy nedávajte esenciálne oleje do úst, ani nimi neochucujte jedlo, či nápoje. Vysoko koncentrované oleje môžu byť po prehltnutí toxické pre detský organizmus.
 • Vyhýbajte sa nadužívaniu esenciálnych olejov. Platí zásada: ani príliš často, ani príliš veľa.
 • Nepoužívajte mätový olej u detí mladších ako 30 mesiacov, pretože zvyšuje riziko epileptických záchvatov.
 • Nepoužívajte esenciálne oleje v blízkosti zdroja tepla, pretože sú horľavé a môžu spôsobiť požiar.
 • Nepoužívajte oleje v blízkosti očí, uší a nosa.
 • Po aplikácii niektorých olejov sa vyhýbajte priamemu slnečnému žiareniu (týka sa to hlavne citrusových olejov).
 • Pred kožnou aplikáciou urobte kožný test, t. j. na malú plochu kože aplikujte malé množstvo riedeného oleja a počkajte 24 hodín, či sa neobjaví nežiaduca reakcia.
 • Esenciálne oleje skladujte na suchom a chladnom mieste mimo dosahu detí.
 • Pred používaním kontaktujte odborníka, ktorý sa zaoberá aromaterapiou. O používaní informujte svojho detského lekára. Použitie esenciálnych olejov nenahrádza lekársku starostlivosť.

Esenciálne oleje sú vhodným doplnkom liečby mnohých symptómov u detí pri správnom dávkovaní a pri dodržaní zásad bezpečného používania.

Pridajte Komentár

Nákupný košík