Dojčenecký vek- 3. mesiac

Milí priatelia a priaznivci stránky @terapiepredeti. Prinášam Vám sériu článkov o psychomotorickom vývoji. Sú zamerané na jednotlivé mílniky vo vývoji bábätiek do jedného roka života. Čo môžete v jednotlivých etapách očakávať a ako vhodne bábätko podporovať a stimulovať.

Prvé mesiace dieťatko veľmi rýchlo rastie a  po ukončení novorodeneckého obdobia ( po 28 dňoch) sa z neho stáva dojča. Počas tohto obdobia nadobúda nové zručnosti a mení sa aj jeho správanie. Dojčenecký vek potrvá do konca prvého roka života. Postupne si povieme o jednotlivých obdobiach viac.

Čo môžete očakávať.

Počas druhého a tretieho mesiaca sa pozornosť Vašeho bábätka čím  ďalej, tým viac sústreďuje  na okolitý svet. Začina viac vnímat´  prostredie, v ktorom sa nachádza, snaží sa  komunikovať, interagovať a hrať sa. Je veľmi vnímavé prijímať nové podnety z okolia, preto je veľmi dôležité podporovať jeho zvedavosť a správne ho stimulovať. V období tretieho mesiaca už môžeme pozorovať mierne individuálne rozdiely medzi bábätkami.  Z určitej miery sú podmienené genetickou predispozíciou, ale vo veľkej miere závisia aj od spôsobu manipulácie a komunikácie s bábätkom zo strany rodičov.  Niektoré bábätká sú veľmi aktívne, temperamentné, iné sú skôr kľudné a pokojné. 

Pre pocit pohody a bezpečia bábätka je dôležité pravidelné opakovanie denných rutinných činností alebo rituálov; ako sú prechádzky, obed, čas na hranie, kúpanie, spánok. Dáva mu to pocit istoty a pomáha  orientovať sa v čase.

Deti bývajú častou témou rozhovorov medzi rodičmi pri spoločných stretnutiach a priateľských posedeniach. Pričom na adresu svojich potomkov väčšinou nešetria chválou, čo ich ratolesť dokáže a ako napreduje vo vývine. Dôležité je uvedomiť si, že nie je dobré bábätká porovnávať. Každé dieťa je individualitou a má svoje tempo, ktoré je potrebné rešpektovať.  Rýchlosť akou sa vyvíja v prvom roku života nenapovedá o jeho budúcej inteligencii, či schopnostiach. Porovnávanie neprináša osoh ani rodičom ani deťom, skôr naopak. Vývojovými štádiami prechádzajú deti postupne v závislosti od rôznych faktorov a stupňa pripravenosti. Veľakrát je vývin skokovitý, t.j. dieťa urobí najaký pokrok a potom určitú dobu stagnuje. Ak máte pochybnosti, či je jeho vývoj  v poriadku, opýtajte sa radšej Vašeho lekára pri pravidelných  prehliadkach, než to rozoberať a porovnávať s okolím. 

Čo bábätko dokáže.

V prvých mesiacoch sú pohyby dieťatka nevedomé- reflexné. Od 3. mesiaca sa postupne začinajú objavovať prvé vedomé pohyby, ktoré sa  zároveň stávajú plynulejšie a cielenejšie. Postupne sa uvoľňuje ohnutie v lakťových a kolenných zhyboch, dlane ostávajú dlhšie otvorené. Dieťa začina ovládať pohyby hlavy, ktorú už počas bdenia vie udržať v stredovom postavení. Čím sú svaly bábätka silnejšie, tým dlhšie vie v polohe na brušku udržať zdvihnutú hlavu nad podložkou. V tejto polohe sa vie vzoprieť na ručičkách bez opory v lakťoch, tzv. pasenie baránkov. Okolo druhého mesiaca sa bábätko pri pohľade na známe tváre začína usmievať .  O mesiac neskôr  dokáže očami fixovať  objekty svojho záujmu,   sledovať pohybujúce sa predmety vo všetkých smeroch a otáčať sa za zdrojom zvuku. Niektoré deti sa vedia koncom tretieho mesiaca pretočiť z polohy na brušku na chrbátik. 

V treťom mesiaci dochádza aj k výraznému útlmu novorodeneckých reflexov, okrem reflexnému úchopu na dolných končatinách ( ten pretrváva cca do 12 mesiacov).

Zmysly bábätka.

Zo zmyslov sa azda najviac rozvíja dotykové vnímanie a koordinácia očí a rúk. Dieťa objavuje svoje ruky, ktoré si obzerá, chytá, skúma, dáva si ich do úst. Začina  sa cielene naťahovať za predmetmi,  skúmať ich tvar a textúru. Snaží sa chytiť hračku a v prápade, keď sa mu podarí jej dotknúť, radostne kope nohami a priťahuje si ich k bruchu.  Má záujem o predmety   vo svojom okolí a otáča są za nimi. Príjemné zvuky, hudba a známe hlasy ho ukľudňujú, naopak  nepríjemné a hlasné zvuky ho vyľakajú a rozplačú. Väčšina detí vie v ruke  udržať malú hrkálku.

Spánok bábätka.

Okolo tretieho mesiaca dieťa prespí cca 15- 16 hodín denne. Väčšina bábätiek dokáže , resp. sú pripravené prespať takmer celú noc s občasnými malými prestávkami na dojčenie. Počas dňa potrebujú okrem doobedného a poobedného spánku zväčša ešte jedno ranné a jedno večerné zdriemnutie. Platí pravidlo, že  bábätká do 3 mesiacov by nemali byť v bdelom stave dlhšia ako 2 hodiny.

Pre podporu večerného spánku je veľmi dobré, aby sa dieťa od malička naučilio vnímať rozdieľ medzi dňom a nocou. Rodičia to môžu podporiť tým, že cez deň budú vykonávať s dieťaťom činnosti, ktoré ho dostatočne unavia za  denného svetla ( hranie, prechádzky, a i.),  a v noci ho naopak nebudú veľmi nerozptylovať (vykonávať len najnutnejšie činnosti a pokiaľ možno nerozosvecovať svetlo).

Komunikácia.

V treťom mesiaci sa objavujú aj prvé pokusy o napodobňovanie jednoduchých zvukov a hlasovú komunikáciu; džavotanie, mrnkanie ( ge- ge, e-e, ka, a-a, eh, ah… ). Podľa zvukových prejavov dáva bábätko najavo svoju spokojnosť resp. nespokojnosť.

Jedálniček.

Hlavnou zložkou potravy pre dieťa ostáva v tomto období naďalej mlieko, najoptimálnejšie samozrejme materské. Ak nastanú okolnosti, kedy je materského mlieka nedostatok alebo mamička dojčiť nemôže,  existujú náhrady materkého mlieka, tzv. umelé mliečne formule. Množstvo vypitého mlieka by sa malo pohybovať okolo 150- 200 ml na kilogram hmotnosti a deň,  aby bol zabezpečený optimálny nárast na hmotnosti,  čo predstavuje 150-200 gramov za týždeň.

Stimulácia.

Najlepšou hračkou pre dieťa je ľudská tvár, ktorá je pre neho neustálym zdrojom výskumu a učenia. Keď mu budete   spievať,  rozprávať riekanky, strúhať grimasy, smiať sa, bude sa snažiť Vás napodobňovať a Vaša vzájomná komunikácia tým nadobudne úplne iný rozmer.

Počas dňa je vhodné ponechať dieťaťu dostatok priestoru na  voľný pohyb. Dá to zabezpečiť tak,  že ho ponecháte pri prebaľovaní a kúpaní nejaký čas rozbalené a nahé, aby mohlo voľne hýbať ručičkami  a nožičkami.  

Ďalšou formou stimulácie je masáž, ktorú bábätká milujú. Okrem toho, že je prospešná pre správnu činnosť nervového, obehového, imunitného a hormonálneho systému, uľavuje pri bolestiach bruška a kolikách, zároveň pomáha dieťaťu zrelaxovať a uvoľniť sa pred večerným spánkom.

Poloha  na brušku je vhodná na posilnenie svalov chrbta, ramien a nožičiek.  Nie všetky bábätká majú túto polohu v obľube, ale postupným privykaním a správnou motiváciou je možné postupne zvyšovať takto strávený čas.  

Na záver snáď len upozornenie, že nasledovná poloha nie je vhodná  na ukladanie dieťaťa  počas spánku, nakoľko zvyšuje riziko náhleho úmrtia dojčiat (SIDS).

Pridajte Komentár

Nákupný košík