Psychomotorický vývin – 2. štvrťrok života (vek 6 mesiacov)

V období druhého štvrťroku sa najviac rozvíja motorika dieťaťa. Je to taktiež obdobie výraznejších emočných zmien. Dojča viac reaguje na svoje okolie a pokúša sa nadviazať s ním kontakt.

Čo bábätko dokáže

Od štvrtého do šiesteho mesiaca je dieťatko veľmi aktívne a zvedavé. Postupne ako mu silnie svastvo na chrbátiku, šiji a brušku, umožňuje mu to širší rozsah pohybu. Od 4. mesiaca už dobre ovláda pohyb hlavou. Hlavičku nielenže udrží, ale ju aj otáča všetkými smermi. Keď mu podáme prsty, vie sa za ne silno chytiť a ťahať do sedu ( v tomto období opäť silnie úchop ruky). Okolo piateho mesiaca si v polohe na chrbátiku chytá rukami nožičku a strká si ju do úst. Z ľahu na chrbte sa vie aktívne otáčať na bruško, niekedy sa mu podarí aj naspäť. V ľahu na brušku dočahuje oboma rukami na predmety a hračky, které má v dosahu. V tejto polohe dokáže urobiť “lietadielko” ( súčasne zdvihne obe ruky, nohy aj hlavu vysoko, čím sa mu prehne chrbátik). V piatom mesiaci začína experimentovať , vymýšlať a hrať sa rôznymi spôsobmi. Stale obľúbená je hra s vlastnými rukami a nohami. Pri hre je vhodné podávať mu predmety rôznych materiálov, tvarov a farieb, čím sa učí a nadobúda nové skúsenosti. Zároveň to napomáha aj koordinácii medzi rukami, zrakom a pohybom. V šiestom mesiaci už dieťa zámerne prekladá predmety z ruky do ruky, čo mu umožňuje lepšie možnosti skúmania vecí a hračiek, často si pritom pomáha aj ústami. Dieťa uchopuje predmety celou dlaňou, pričom palec je v opozícii oproti ostatným prstom. Niektorí rodičia si mylne myslia, že šesťmesačné dieťa by malo vedieť sedieť. Nie je to však pravda. V tomto veku vie bábätko sedieť s oporou, ale samo to nezvládne. Pre vývoj chrbtových svalov však nie je správne nechať dieťa v tejto polohe dlhšiu dobu.

Zúbky

Prvý zub sa zvyčajne prerezáva okolo šiesteho mesiaca, ale samozrejme môže to byť aj skôr ( okolo tretieho mesiaca) alebo aj neskôr. Do 2,5 roka má zvyčajne prerezaných všetkých 20 zúbkov. Medzi prvé príznaky patrí výrazné slinenie, podráždenosť, potreba obhrýzania hračiek a predmetov, nočné budenie, či nevysvetliteľný plač. Niekedy sa môže pridružiť aj zvýšená teplota a hnačka, ale tie nemusia byť spôsobené práve rastom zubov.

Emocionálne prejavy

Vo veku 6. mesiacov začína dieťa nadväzovať kontakty so svojim okolím. Je to tzv. najšťastnejšie obdobie, bábätko takmer nikdy neplače, často sa smeje na svoju maminku a na známych ľudí. Rozlišuje svojich blizkych a s vážnou tvárou pozoruje cudzích ľudí. Prítomnosť mamy a otca mu dáva pocit bezpečia.

Spánok

V tomto období bábätko prespí cca 10-12 hodín počas noci s jedným až dvoma prebudeniami na kŕmenie. Cez deň si zvyčajne pospí 2- krát po dve hodinky.

Komunikácia

V šiestom mesiaci sa zlepšujú hlasové prejavy dieťatka. Zvuky sú hlasné, melodické a rytmické. Začína rozumieť niektorým gestám a výrazom a vie reagovať na niektoré slová, napr. pozrie sa smerom na predmet, ktorý mama pomenuje.

Jedálniček

6. mesiac je aj obdobím zavádzania nemliečnych príkrmov. Ako prvé zavádzame varenú zeleninku v podobe kašičky alebo pyré, ku ktorej postupne pridávame mäsko. Následne pokračuje v zavádzaní ovocia. Podľa najnovších odporúčaní sa lepok zavádza v období tzv. Imunologického okna v 4.-6 týždni života. Neznamená to však, že sa s príkrmami musíme ponáhľať. Pre dojčené dieťa ostáva materské mlieko najlepšou výživou aj v čase príkrmov.

Stimulácia

V polohe na chrbátiku dieťa obľubuje, keď mu podávame do rúk rôznofarebné predmety, hrkalky, gumené a pískacie hračky, kocky. Tieto si obzerá, prekladá z jednej ruky do druhej, prípadne si ich dáva do úst. Pri manipulácii s hračkami je dôležité nenechávať dieťa samé, aby si neublížilo. Okrem hračiek obľubuje aj hru s vlastnými nohami, ktoré skúma a vkladá si ich do pusy. V období 6. mesiacov sa dieťa učí rozumieť slovám. Keď ho nejaký predmet zaujme, je dôležité ukázať naň a nahlas ho pomenovať. Pomáhame mu tým s vytváraním pasívnej slovnej zásoby. Je to veľmi vhodné obdobie aj na rôzne riekanky, básničky a pesničky, ktoré zapájame do denných aktivít. Základným predpokladom na stimuláciu a učenie je dobrá a spokojná nálada bábätka.

Nákupný košík