Tretí štvrťrok je obdobím, v ktorom sa dieťatko naďalej zdokonaľuje v doposiaľ získaných schopnostiach. Zlepšuje sa v sedení, v pohybe aj rečových prejavoch. Je to vek intenzívneho skúmania sveta okolo seba.
Čo bábätko dokáže
Dieťatku sa v dobe, kedy nespí, už vôbec nepáči ležať na chrbátiku. Táto poloha ho obmedzuje pri hre a pri skúmaní okolitého prostredia, a preto sa stále častejšie otáča na bruško a späť na chrbátik. Otáčanie z chrbátika na bruško a naopak už zvláda bez problémov. Mnohé deti začínajú v tomto období liezť po štyroch, resp. podsúvať kolienka pod bruško a pohojdávať sa na nich.
Niektoré deti preferujú plazenie po brušku pred lezením. Väčšina detí sa v tomto období dokážu samé posadiť a sedieť bez opory dlhšie ako niekoľko minút. Dieťa sa vie s pomocou dospelej osoby pritiahnuť do stoja a dokáže stáť vzpriamene na oboch nohách, neskôr sa postaví samé a stojí s oporou nábytku, či postieľky. Rozvíja sa tiež úchop predmetov. Predmety a hračky drží oboma rukami, zdvíha predmety zo zeme , do úchopu zapája všetky prsty. Okrem toho že predmety chytá, má v obľube ich aj hádzať o zem a sledovať ako padajú. Rozvoj pohybových aktivit je však veľmi individuálny.
Emocionálne prejavy
V tomto veku dieťa rozlišuje rodičov a blízkych ľudí od cudzích a v závislosti od svojho temperamentu dáva najavo svoju nevôľu, keď sa mu cudzí ľudia prihovárajú alebo sa ho dotýkajú. Prejavy úzkosti z cudzích ľudí sú u každého bábätka rôzne vyjadrené. Svoje emócie a nálady vie vyjadriť pomocou plaču a smiechu.
Spánok
V období 9. mesiacov bábätko prespí cca 10-12 hodín počas noci. Niekedy sa môže v tomto veku vyskytnúť u detí tzv. separačná úzkosť ( strach z odlúčenia), čo môže byť dôvodom častejšieho nočného budenia. Cez deň si zvyčajne pospí 2- krát po 1-2 hodinky.
Komunikácia
V deviatom mesiaci sa dieťa zlepšuje aj v rečových prejavoch. Začína spájať slabiky, napr. ma-ma, ta-ta, da-da, atď. Slabiky vydává zatiaľ len náhodne, bez spojitosti s konkrétnymi osobami. Dokáže meniť intenzitu hlasu. Má rado pesničky, básničky a rytmické riekanky.
Jedálniček
Dokáže hrýzť menšie kúsky tuhej stravy. Jedálniček by mal byť obohacovaný o ďalšie druhy zeleniny, ovocia, mäsa, kašičiek, počet príkrmov sa zvyšujeme na štyri porcie. Neoddeliteľnou súčasťou stravy ostáva materské mlieko, eventuálne mliečna formula. Množstvo vypitého mlieka by malo predstavovať minimálne 300-500 ml/deň.
Stimulácia
9. mesačným bábätkám je potrebé dopriať čo najviac spontánneho pohybu vo voľnom priestore. Nie je vhodné umiestňovať deti na dlhšiu dobu do hopsadiel alebo chodúliek. Bábätká v tomto veku milujú čítať detské knižky a leporelá, hlavne také, ktoré vydávajú zvuky a sú pestrofarebné. Pravidelným čítaním, ukazovaním a pomenúvaním obrázkov sa im rozširuje pasívna slovná zásoba, čo vo veľkej miere ovplyvňuje to, ako rýchlo začnú rozprávať. Napriek tomu, že sú bábätká sú veľmi zvedavé a chcú poznávať svet okolo seba, vždy ocenia blízkosť rodiča vedľa seba.