Prírodné terapie
Bachova kvetová terapia
Príroda je najväčším zdrojom inšpirácie a krásy, ale aj zdravia. Bachove kvapky sú výborným prostriedkom na prekonávanie všetkých citovo náročných období, ktoré deti prekonávajú už od svojho narodenia.
Aromaterapia
Aromaterapia predstavuje jeden zo spôsobov využitia prírodných síl - éterických olejov za účelom liečenia. Éterické oleje sú veľmi silne koncentrované vonné esencie rastlín, získavajú sa destiláciou alebo lisovaním.
Bachova kvetová terapia
Príroda je najväčším zdrojom inšpirácie a krásy, ale aj zdravia.
Bachove kvapky sú výborným prostriedkom na prekonávanie všetkých citovo náročných období, ktoré deti prekonávajú už od svojho narodenia.
Deti sú veľmi vnímavé a s niektorými negatívnymi pocitmi sa nevedia vnútorne vysporiadať.
Bachove kvapky pomáhajú deťom prekonať smútok, plač pri prvom odlúčení od rodičov, pri návaloch hnevu, strachu, zlých snoch, pri konfliktoch s kamarátmi, pri obavách zo školy..

Ľudia bola odpradávna spätí z prírodou. Bola pre nich zdrojom obživy, krásy, inšpirácie, bádania, ale tiež zdravia. V prírode hľadali najúčinnejšie bylinky na svoje choroby. Skúmali ich potenciál a skúsenosti si odovzdávali ďalej z generácie na generáciu.
V 30. rokoch 20. storočia vznikla tzv. Bachova kvetová terapia. Jej zakladateľom bol anglický lekár, vedec, bakterioóg Dr. Eduard Bach. Dr. Bach bol presvedčený, že všetky choroby, ktorými človek trpí majú svôj pôvod v negatívnych myšlienkových vzorcoch. Bachove kvapky svojimi účinkami pôsobia na negatívne stavy, harmonizujú myseľ a vytvárajú pozitívne postoje. Keďže pôsobia na energetickej úrovni, je ich použitie bezpečné a môžu sa používať súbežne s akoukoľvek inou liečbou. Preto ich môžu užívať zároveň aj deti, tehotné ženy, starší ľudia, dokonca aj zvieratá.

Čo je Bachova terapia a ako účinkuje
Bachova terapia je prírodná liečebná metoda tvorená 38 kvetovými esenciami z divoko rastúcich kvetov a rastlín, ktoré pôsobia výlučne na emocionálnej úrovni. Tým, že harmonizuje emocionálnu hladinu, pôsobí pozitívne zároveň na telo a dušu. 38 kvetových esencií reprezentuje 38 negatívnych stavov a emócií, ktoré transformuje na pozitívne pocity. Bachove esencie obnovujú energetickú harmóniu, pokoj a vnútorný kľud, pomáhajú prekonávať záťažové obdobia, ktoré človeka psychicky vyčerpávajú. Pre lepšiu orientáciu rozdelil Dr. Bach esencie podľa siedmych základných negatívnych emocionálnych stavov, ktorými sú:
- Strach
- Neistota
- Nezáujem o svoje okolie
- Osamelosť
- Precitlivelosť na vplyvy ostatných ľudí
- Prílišná starosť o druhých
- Skleslosť alebo zúfalstvo
Aj keď sa zdá, že existuje len 38 druhov základných esencií, ich vzájomnou kombináciou sa dá vytvoriť až 293 000 000 rôznych a individuálnych kombinácií. Pre každého jedinca sa totižto namieša špecifická esencia na mieru. V mixovacej fľaštičky sa zvyčajne kombinuje 2-7 rôznych esencií, podľa aktuálnych potrieb a duševného stavu.
39. esenciou je tzv. krízová esencia, ktorá je vytvorená z 5 Bachových esencií a pomáha vo všetkých stresových situáciách. Je nápomocná pri napätí, strese, strachu ( z návštevy školy, škôlky, návštevy u lekára…), nehode alebo zranení, šoku, pri akútnych bolestiach, pri ťažkých životných okolnostiach ( rozvod rodičov, odlúčenie..).
Táto esencia má špeciálne zloženie, ktoré pomáha obnoviť vnútornú harmóniu a upokojuje v každej stresovej situácii.
V akých situáciách pomáhajú Bachove kvapky deťom
Bachove esencie sú ako pomocné barličky, ktoré pomáhajú deťom vysporiadať sa s náročnými životnými situáciami alebo zmenami. Uvediem príklady:
- Strach. Najčastejšie u detí je to strach z niektorých zvierat ( psov, pavúkov..), z tmy, z nového prostredia, z cudzích ľudí. Pre zvlášť ustráchané a bojazlivé deti sa hodí esencia MIMULUS ( Čarodejka škvrnitá).
- Žiarlivosť. Najčastejšie dochádza k prejavom žiarlivosti pri príchode nového súrodenca do rodiny. Rovnako sa však so žiarlivosťou stretávame aj vtedy, keď sa má dieťa podeliť v kolektíve iných detí o svoje hračky. Môže sa to prejavovať rôzne, veľmi často ako záchvat hnevu, agresivity. V týchto prípadoch je nápomocná esencia HOLLY ( Cezmína ostrolistá).
- Ťažko sa zvyká na zmeny. Niektoré deti si ťažko privykajú na nástup do kolektívnych zariadení ( škôlky, školy), sťahovanie, zmenu prostredia. Pri týchto prechodových zmenách pomáha esencia WALNUT ( Orech kráľovský).
- Panovačnosť a prílišná dominancia. Sú to typy detí, ktoré tyranizujú svoje okolie, kamarátov, učiteľov, rodičov, chcú byť neustále stredobodom pozornosti a rozkazovať. Týmto malým tyranom pomôže esencia VINE (Vinič hroznorodý).
- Plachosť a nedostatok sebadôvery. Dieťa má nedostatok sebadôvery, že niečo dokáže, má strach zo zlyhania a pocit menejcennosti. Na podporu sebadôvery pomôže esencia LARCH (Smrekovec opadavý).
Toto sú len niektoré z príkladov, v akých situáciách môžu Bachove kvapky pomôcť deťom. Keďže každé dieťa je jedinečné a výnimočné, aj pri miešaní Bachových esencií sa preferuje individuálny prístup šitý na mieru na konkrétne dieťa:)
Ako sa pripravujú Bachove kvapky
Bachove kvapky sa miešajú na mieru. Výber esenciií prebieha buď na základe osobného pohovoru s rodičmi, eventuálne pomocou kariet alebo kyvadla. Na rozdiel od dospelých, u ktorých sa kvapky konzervujú alkoholom, u detí sa ako konzervačná látka používa rastlinný glycerín, eventuálne ocot.
Spôsob a dĺžka užívania
Namiešaná zmes Bachových kvapiek sa užíva 4x denne po 4 kvapky pod jazyk eventuálne do pohára s vodou. Krízová esencia sa dávkuje 4 kvapky pod jazyk v 5- 10 minútových intervaloch až do zlepšenia stavu. Môže sa nakvapkať aj do pohára s vodou a popíjať po malých dúškoch počas dňa. Optimálna dĺžka užívania je 2-3 mesiace.
Aromaterapia
Aromaterapia predstavuje jeden zo spôsobov využitia prírodných síl – éterických olejov za účelom liečenia.
Éterické oleje sú veľmi silne koncentrované vonné esencie rastlín, získavajú sa destiláciou alebo lisovaním.
Stelesňujú regeneračné, ochranné a imunitu stimulujúce vlastnosti rastlín.
Mnoho zložiek éterických olejov má antimikrobiálne, antifungálne, antibakteriálne, antivírusové, antiparazitárne a antiseptické účinky, preto majú široké možnosti použitia ako podporný prostriedok pri liečbe mnohých infekčných ochorení ( prechladnutie, kašeľ, nádcha, a i.)
Éterické oleje dokážu taktiež pomôcť plačlivým, nepokojným ale aj ustráchaným deťom, vedia ukľudniť emócie, strachy, fóbie, sú skvelý pomocník pri detskej masáži alebo pri večernom kúpeli u detičiek s problematickým spánkom.

Ako milovníčke vôní a prírody ma od istého času esenciálne oleje doslova očarili.
Nielenže nádherne voňajú, ale majú aj úžasné liečivé účinky na ľudský organizmus.
Zamilovala som sa do nich od prvého privoňania a odvtedy ma sprevádzajú na každom kroku.
Od tej chvíle som sa začala viac zaujímať a študovať všetku dostupnú literatúru o esenciálnych olejoch a aromaterapii a ich vplyve na naše fyzické aj psychické zdravie.
Čo sú vlastne esenciálne oleje?
Sú to vysoko koncentrované extrakty častí rastlín ( kvety, listy, semená, plody, korene..) získavané buď lisovaním za studena alebo procesom nazývaným parná destilácia.
Mnohé výskumy poukazujú ich prospešnosť na ľudské zdravie za predpokladu ich správneho užívania. Opatrnosť pri užívaní platí zvlášť u detí.
Aké sú spôsoby použitia?
Prvým spôsobom je aplikácia difúzovaním/ vdychovaním, tzv. aromaterapia. Vdychovanie určitej vône ovplyvňuje časť mozgu, ktorá je zodpovedná za naše nálady a emócie. Týmto spôsobom sa vieme napríklad zbaviť stresu, ukľudniť a zrelaxovať sa. Aromaterapia sa pokladá za pomerne bezpečnú formu aplikácie olejov aj u detí.
Druhým spôsobom je aplikácia olejov cez pokožku, pričom účinné zložky sa dostanú cez kožu priamo do krvného obehu. Tento spôsob aplikácie je rizikovejší a u detí možný len s obmedzením a použitím vysokého stupňa riedenia. Pri neopatrnej aplikácii môžu vzniknúť rôzne alergické reakcie a podráždenia pokožky. Niektoré oleje ( napríklad všetky citrusové) sú fototoxické, t. j. nie je vhodné vystavovať sa po ich použití priamemu slnečnému žiareniu. Esenciálne oleje môžeme pridať po zriedení v nosnom oleji aj do kúpeľa. Niektoré oleje sa môzu uživať aj vnútorne; POZOR! Neplatí to u detí!


Zvláštnu opatrnosť je potrebné dodržiavať pri použití esenciálnych olejov u detí, tehotných žien a staršich ľudí.
U detí do 6 rokov sú niektoré esenciálne oleje úplne zakázané.
Patrí tu Wintergreen a Birch ( brezový olej), pretože obsahujú metylsalicyláty, pri ktorých hrozí riziko rozvoja Reyovho syndrómu.
Taktiež oleje s obsahom eukalyptolu a mentolu ( eukalyptový olej, ravintsara, yzop, mätový olej) sa neodporúčaju u detí do 30 mesiacov kvôli možným problémom s dýchanim a dráždivým vplyvom na nervový systém.
Aké účinky majú esenciálne oleje?
- Zlepšujú náladu
- Redukujú úzkosť, napätie a bolesť
- Potláčajú zápal
- Zlepšujú spánok
- Ničia baktérie, plesne a vírusy
- Zmierňujú bolesť hlavy a nevoľnosť; a mnohé iné…
Pri výbere esenciálnych olejov je veľmi dôležité vyberať produkty najvyššej terapeutickej kvality, t.j. čisté, certifikované, bez použitia umelých aditív. Táto kvalita sa samozrejme odráža aj na ich cene. Niektoré značky ponúkajúce eseniálne oleje terapeutickej kvality majú vytvorený špeciálny rad produktov určených pre detskú populáciu, tzv. Kids- safe.
Mám osobnú skúsenosť s viacerými značkami distribujúcimi esenciálne oleje. V poslednom období spolupracujem hlavne s firmou Bewit, ktorá ma zaujala hlavne širokým portfóliom produktov, špičkovou kvalitou a dostupnými cenami. Veľmi ju odporúčam.